יוגה תרפיה

יעל קדם, מורה ליוגה ומטפלת בתנועה

"הנכס הכי חשוב שלנו, עמו אנו נולדים-הגוף האנושי- נותר לא ממומש עבור רובנו" על פי איינגר (.1987, 'חייו ועבודתו').

היוגה מקובלת, מזה זמן רב, כשיטת חיזוק, תחזוקה ומניעה מהיעילים ביותר. מכילה כלים המתפתחים יחד עם התפתחות התרגול והלימוד האישיים, להכרה ואבחון מוקדם של ה"מכאובים". כמו גם-טיפולי התראפיה  כאשר המחלה "פעילה" כבר.

 שיעורי היוגה מבוססים על שיטת ה"אשטנגה יוגה" הבנוייה על סדרת מתיחות בעמידה וישיבה המשפרות את גמישות הגוף ומתמקדת בנשימות ותנועה יחדיו, נעילת בנדות (נעילות אנאליות ובטן תחתונה) ומיקוד הראייה בו זמנית.
אלה גורמים לחימום הדם או בשפה ציורית, להרתחת הדם. החום שנוצר, מנקה את הדם וגורם לו להיות דליל יותר וכך יזרום ביתר חופשיות סביב המפרקים והאיברים הפנימיים ויעזור להעביר כאבים בגוף.
תורת ה'אשטנגה היוגה' טוענת כי ההזעה היא תופעה נלווית חשובה לתרגול מכיוון ש"הרתחת הדם" מביאה את כל הרעלים לפני השטח והם מסולקים ע"י הזיעה (בדומה לתהליך טיהור הזהב).
בעקבות התרגול, הגוף נהיה חזק ובריא וכנראה, שגם טהור כמו זהב.

דרך התרגול נצא למסע חיפוש אחר ה"עצמי" האמיתי שלנו. ננסה לנקות את הסבל והמכאובים המתבטאים בגופנו ונפשנו בצורות שונות כגון, דיכאון, כאבים פיסיים, התנשפויות ועצירות נשימה. אלה תוקפים אותנו לרוב מ"אי הידיעה" מ"חוסר וודאות".

נצעד לקראת המטרה העיקרית, להבחין במציאות כמו שהיא, לדעת לעשות את ההחלטות הנכונות בזמן הנכון ולהפטר מן המכשולים. מן המחלות, העצלות ,הספקנות, הזלזול בעצמנו ובאחרים, העמימות, חוסר הידיעה והפיזור. נחזור להיות ממוקדים, למצוא את ה"אני" הזה שמסתתר לו אי שם במעמקי נפשנו ואנו כמהים לחזור ולפגשו בשנית.

נשתמש בתרגול היוגה ככלי להכרת מכשיר הראייה שנקרא הגוף. נבחן אותו היטב ונלמד לנקות ולזכך אותו כך, שבסופו של דבר נוכל לראות ברור ושקוף יותר את המציאות האישית שלנו.

אז מגיע השחרור. דרך היוגה השינוי נראה אפשרי ומציאותי יותר.

הטיפולים הפרטניים נבנים על פי צרכיו האינדיבידואליים של המטופל.
לעיתים ניתנים אך ורק תרגולים שונים שעל המטופל לבצע במשך השבוע בליווי קבוע ובסייומו של התהליך נבנית תפיסה חדשה של ראיית והבנת הפעילות הגופנית, אותה יוכל המטופל ליישם בחזרתו אל הקהילה, כדרך חיים.

טיפולים פרטניים נוספים מתמקדים יותר בתפיסת המטופל את עצמו דרך הבנת הגוף והיכולות התנועתיות שלו וע"י כך להביאו לתפיסה שונה של מודעות עצמית וגופנית, חיזוק  הבטחון העצמי ויכולת התמודדות נוספת עם בעיותיו השונות.
בתחום הנ"ל המהווה למעשה טיפול בתנועה, קיים שילוב ושימוש רב בשיטת היוגה .

לפרטים נוספים וליצירת קשר